Jak prawidłowo dbać o zęby w domu?

Promienny i biały uśmiech to marzenie wielu z nas — co zrobić, aby taki efekt uzyskać? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, a wizyty u dentysty staną się dla nas przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Podstawowe zabiegi higieniczne

jak dbać o zęby w domu

W gabinecie dentystycznym często pada pytanie: Jak dbać o zęby w domu? Odpowiedzią na to pytanie są trzy podstawowe zabiegi: szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej, oczywiście wszystko z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości.

Szczotkować zęby powinno się minimum 2-3 minuty, około 2-3 razy dziennie (jeżeli jest taka możliwość najlepiej po każdym posiłku), czyszcząc zęby, pamiętać należy o języku — na nim również kumuluje się dużo bakterii. Kolejną ważną sprawą jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą specjalnej nici dentystycznej, uważając przy tym, aby nie drażnić dziąseł (nici dentystycznej używamy m.in. raz dziennie — najlepiej przed wieczornym myciem zębów).

Nie można zapomnieć również o płynie do płukania jamu istnej, po umyciu zębów przepłukujemy nim zęby i staramy się nie pić oraz nie jeść przez około 30 minut, w tym czasie substancje bakteriobójcze, które się w nim znajdują, mają czas, aby odpowiednio zadziałać.

Dieta odpowiednia dla zębów

jak dbać o zęby w domu

Warto jednak pamiętać, że dbanie o zęby rozpoczyna się na talerzu, ograniczając ilość spożywanych produktów bogatych w cukier, a zwiększając tych, zawierających wapń z pewnością zachowamy piękny uśmiech na dłużej.